Lejlighed i Berlin - en god investering

Erhvervslokaler

Bedste beliggenhed i Berlin Mitte

1336
Mitte
92,92 m²
2
286.724 €

 

Dette nybyggeri er ved at blive opført i Berlin Mitte tæt på Rosenthaler Platz og det berømte Hackescher Markt. Ejendommen ligger, med andre ord, i hjertet af det hele. Lokalmiljøet er Berlins
"Little Italy" - Ackerstrasse, hvor hver anden restaurant er italiensk, og hvor små specialbutikker blander sig med legepladser og hyggelige caféer og vin-barer.

Foruden en række ejerlejligheder tilbyder vi også en forretning til salg i komplekset. 93 gode m2 i et eftertragtet område er værd at overveje som butik hvis beliggenheden er alt afgørende. Rummet er pt. et stort rum som kan opdeles. Forretning, arkitektkontor, galleri – mulighederne er mange. Facadevinderne gør rummet lyst og venligt. Et mindre toilet er indrettet bagerst i lokalet.

Ejendommen får en parkeringskælder med 25 pladser, som kan erhverves mod merbetaling. En handicapvenlig elevator bringer dig fra parkeringskælderen og direkte til hver etage. Det omkringliggende anlæg vil blive grønt med sandkasse og legemuligheder for de mindste.
Til den ene side går det så mod Prenzlauer Berg og Kastanienallee via Veteranenstrasse, som er forlængelsen af Invalidenstrasse - nær den grønne oase i byen, Weinbergspark - og til den anden side er der blot ti minutters gang til byens absolutte centrum ved Hackescher Markt.

Desuden ligger et af Berlins smukkeste supermarkeder om hjørnet i den såkaldte Ackerhalle, som er en nysaneret markedshal komplet med brune sten, ståldragere og højt til loftet samt et fødevaresortiment, som overstiger de fleste tyske supermarkeder.

Bygherren har adskillige referencer rundt omkring i Berlin, og det kan betale sig at slå til nu og komme til Berlin, inden de bedste lejligheder forsvinder.
I komplekset kan vi tilbyde 2-5 værelses lejligheder.

Forventet færdigstilling: primo 2010

Mæglersalær: 3.57% inkl. 19% moms

 

tilbage

07.09.2010